Tubader

Tubader.org

Haberler

2010-2011 yılı temizleme firmaları yetkilerini aldı

BACA TEMİZLEME ŞİRKETLERİ YETKİLERİNİ ALDI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Metropol sınırları içindeki bacaları, yaklaşık 16 yıldır yetki verdiği temizlik şirketlerine temizletiyor.

İstanbul kentindeki davlumbaz, baca, yağlı kanal ve fan sistemlerini, yetki verdiği kuruluşlara temizleten İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu yıl sayıları artarak 40'u bulan şirketlere İtfaiye Eğitim Merkezi'nde düzenlenen bir törenle Temizlik Yetki Belgesi dağıtımlarını gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İBİTEM Amiri Cemalettin Budak ; İçişleri Bakanlığının belediyelere verdiği yetkiyi kullanarak, İstanbul’da yaklaşık 16 yıldır, yetki vermek suretiyle konut ve işyerlerinin bacaların temizlettiklerini söyledi. Geçen bu süreçte, yetkili şirketlerin konularında daha yeterli hale geldiklerini, temizlik için gerekli teknolojik donanım konusunda Avrupa’yla yarışır durumda olduklarını bildirdi.

İBİTEM Amiri açıklamasında, Baca Denetim Komisyonu olarak bu şirketlerin yaptıkları temizlik hizmetlerini sürekli denetlediklerini, işini iyi yapmayan şirketlere ihtar gönderdiklerini, gerektiğinde yetki belgesi iptal yolunu kullandıklarını söyledi.

Bir yıllık dönemde (2008-2009) yaklaşık 2500 konut ve işyeri bacasının yetkili şirketlerce temizlendiği bilgisini veren Budak, bu rakamın İstanbul gibi bir metropol için çok düşük olduğunu ifade etti.

 Açıklamada, baca temizliğinin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Baca Denetim ve Temizlik Yönergesine göre yıllık periyotlarda zorunlu olarak yapılması gerektiğini, yaptırmayanların adresleri ilçe belediyeleri ile Büyükşehir Belediyesi Çevre Müdürlüğü ve Çevre ve Kontrol Daire Başkanlığına bildirilmek suretiyle haklarında yasal işlem yapılmasının sağlandığını bildirdi.

Temizliği yapılmayan bacaların yeterince çekmeyeceğinden dolayı, Lodoslu havalarda geri tepme olasılığının arttığına dikkat çeken  açıklamasını şöyle sürdürdü; Özellikle son kat konut bacaları, baca iç çapı daralmış veya baca iç cidarı çürümüş ve yırtıklar olan bacalar, yelerli temizliği yapılmamış olan bacalar ile kendinden yüksek binanın dibinde kalan bacalara çok dikkat edilmesi gerektiğini, riskin çok yüksek olduğunu ifade etti. Ölümle sonuçlanan bir kazanın meydana gelmemesi için, bacaların belirli periyotlarda temizliğinin yetkili firmalara muhakkak yaptırılarak can ve mal güvenliği sağlanmalıdır dedi.

Açıklamasının sonunda, iyi çekmeyen bir bacada yoğun bir karbonmonoksit gaz salınımı olacağından, bir kaçak veya geri tepmenin ölümcül olabileceğini söyledi. Çekmeyen bacanın yetersiz yanmadan dolayı yakıt israfına yol açtığını ve ayrıca ciddi bir çevre kirliliğine yolaçtığını ifade etti.

BACA TEMİZLİK PERİYOTLARI:

-Mazotlu Kalorifer Kazanları: Yılda 1 kez

-Kömür ve Fueloil Kazanları: Yılda 2 kez

-Odun ve Kömür Sobaları: Boru temizliği ayda 1 kez - baca temizliği 2 ayda 1 kez

-Gaz Yakıtlı Sobalar: Boru temizliği 2 Ayda 1 kez - baca temizliği 3 ayda 1 kez

-LPG ve Doğalgaz (Merkezi Sistemli) yılda 1 kez

-LPG ve doğalgaz kullanmış olsa bile otel, lokanta, restaurant, yemek fabrikası gibi topluma açık yerlerle, ocaklarında yemek pişirilip kızartma yapılan tüm yerlerin bacalarının yılda 3 defa temizlenmesi zorunludur.29 Kasım 2010 10:54

Haber ile ilgili resimler